Nie możesz się zdecydować – konto oszczędnościowe czy lokata?

Od razu muszę Cię rozczarować, na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Wszystko zależy od tego w jakiej sytuacji aktualnie się znajdujesz, oraz budżetu jaki dotychczasowo zgromadziłeś.Oba instrumenty finansowe służą do kapitalizacji swoich oszczędności jednak znacząco się  od siebie różnią. Dlatego najlepiej na samym wstępie, porównać je ze sobą.

Specyfikacja konta oszczędnościowego:

Konto oszczędnościowe to tak naprawę zwykłe użyteczne konto bankowe, w którym bank wynagradza nas w postaci comiesięcznych odsetek za przechowywanie na koncie swojego kapitału. Z konta możesz zrobić normalny przelew kiedy tylko chcesz, bez jakichkolwiek konsekwencji (prócz opłaty za przelew w zależności od oferty banku).

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

  • Do otwarcia rachunku nie potrzebujemy żadnych oszczędności.Nie zobowiązujemy się do wpłaty jakiejkolwiek sumy, prowadzenie konta w większości przypadków jest całkowicie darmowe, dlatego można założyć takie konto nawet gdy dopiero planujemy zacząć oszczędzać. Otwarcie konta może być motywacją do przelewania nawet drobnych kwot, które normalnie byśmy wydali na niepotrzebne wydatki.
  • Oprocentowanie każdej kwoty – nie zależnie czy mamy na koncie 2 zł czy 5 tyś, odsetki są naliczane comiesięcznie od salda konta, które może być zmienne.Jednak niektóre banki oferują różne oprocentowanie zależne od salda.
  • Swobodny i nieograniczony dostęp do swoich oszczędności, co może okazać się również wadą, ale to rozwinę wkrótce.
  • Możliwość dodatkowej wpłaty. Kwota jaka znajduje się na Twoim koncie może stale sukcesywnie się powiększać z każdą wpłata, pozwala to na naukę oszczędzania, oraz zaczęcie tego procesu nawet gdy nie mamy aktualnie za wiele.
  • Wiele banków w swojej ofercie ma automatyczne oszczędzanie, które pozwala ustawić kwotę, która będzie przelewana każdego miesiąca z Twojego konta na konto oszczędnościowe, w sposób całkowicie zautomatyzowany, przez co nie musimy nawet pamiętać o zrobieniu przelewu po swojej wypłacie.

Konto oszczędnościowe jak wszystko inne ma również swoje wady

  • Płatne transakcje.Banki zazwyczaj oferują jeden bezpłatny przelew wychodzący z konta w miesiącu.Lecz ma to swój plus, w końcu konto oszczędnościowe zakładamy po to by oszczędzać, a nie wydawać.Płatne przelewy zniechęcają do ruszania swoich oszczędności, pozwalając im dalej zdobywać oprocentowanie.
  • -Oprocentowanie, jednak coraz więcej promocyjnych ofert ma oprocentowanie zbliżone do lokat, to mimo wszystko jest mniejsze niż na klasycznej lokacie bankowej.
  • Użytkownik ma cały czas pełen dostęp do swoich oszczędności.Podałem to zarówno w wadach jak i zaletach, ponieważ wszystko zależy od samego właściciela. Jednak znacznie łatwiej zrezygnować z konta oszczędnościowego niż z lokaty, ponieważ nie tracimy odsetek.

Czym tak naprawę jest lokata bankowa

Lokata bankowa to tak naprawę umowa jaką podpisujemy z bankiem, na mocy której bank dostaje określoną ilość naszych funduszy na określony w umowie czas.W tym czasie naszym kapitałem zarządza instytucja, której go powierzyliśmy, a po określonym w umowie czasie jest zobowiązana do jego zwrotu wraz z umownymi odsetkami.Lokaty dają mniejszą swobodę dla użytkownika oraz wymagają posiadania założonego kapitału, za to oferują większe oprocentowanie.Coś za coś…przejdźmy do bilansu wad i zalet takiego rozwiązania.

Zalety posiadania lokaty bankowej

Przede wszystkim zysk.Lokaty dają większy przychód w porównaniu do klasycznych kont oszczędnościowych.

Pewny i jasny rachunek, dokładnie wiemy ile pożyczamy na jaki okres czasu, jak i ile otrzymamy na koniec trwania takiej umowy.Przy wyborze stałego oprocentowania, możemy spać spokojnie nie martwiąc się o swój zysk.

Bezpieczeństwo,nie oszukujmy się banki są najbardziej bezpiecznym miejsce do lokowania swoich oszczędności.W porównaniu do innych instrumentów finansowych, jest to wybór najłatwiejszy, praktycznie bez ryzyka.

 

Wady lokat:

Główna wadą jest to, że pozbawiamy się możliwości posługiwania się zainwestowanymi pieniędzmi.Oczywiście w przypadku tzw. czarnej godziny istnieje możliwość zerwania lokaty, jednak wiąże się to z utratą sporych odsetek.

Bezpieczeństwo,znowu coś co z jednej strony okazuje się zaletą staje się również wadą, wszystko zależy od miejsca z którego na to spojrzymy.Przez wysokie bezpieczeństwo, otrzymujemy stosunkowo słaby zwrot z inwestycji, porównując go do innych instrumentów finansowych, które są o wiele bardziej ryzykowne i wiążą się z możliwością utraty zainwestowanych pieniędzy (forex,kryptowaluty czy giełda papierów wartościowych).

Ostateczny wniosek

Podsumowując widzisz, że wszystko ma swoje wady i zalety i nie ma złotej jednoznacznej odpowiedzi.Wybór zależy od tego tak naprawdę czy posiadamy kapitał oraz jaka jest nasza aktualna sytuacja finansowa.Jeżeli nie masz większego kapitału, który nie jest Ci potrzebny, zdecydowanie wybierz konto oszczędnościowe i nie patrz tu tylko na marny zarobek otrzymany z niewielkiej kwoty.Potraktuj to jako inwestycję w siebie, nauka sukcesywnego oszczędzania jest znacznie bardziej wartościowa niż szybki procent, gdyż w przyszłości zaowocuje.

Dodatkowo jeżeli twoja sytuacja finansowa jest niestabilna, czasem zabraknie Ci kilku złotych do przysłowiowego pierwszego, często masz niezaplanowane wydatki również wybierz konto oszczędnościowe, ponieważ zawsze możesz wypłacić nawet niewielką część, nie tracąc przy tym zebranych odsetek.

Jeżeli natomiast masz kapitał, którego planujesz nie używać, bądź często wydajesz takie pieniądze na niepotrzebne wydatki,ponieważ nie jesteś konsekwentny w oszczędzaniu, wybierz lokatę bankową.Przez zamrożenie pieniędzy stracisz możliwość trwonienia oszczędności i zyskasz większy procent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz